Co to jest UEFI?
Po naciśnięciu włącznika , zanim zostanie uruchomiony system operacyjny, komputerem steruje system BIOS lub UEFI.
- zwany potocznie BIOS (Basic Input-Output System)– który, tak naprawdę jest programowalnym układem scalonym typu flash z dedykowanym wsadem programowym do każdego komputera. Układ ten podłączony jest najczęściej do Kontrolera Klawiatury
BIOS ma oprogramowanie do obsługi priorytetowych urządzeń płyty głównej - sterownik dysku twardego, napędu optycznego, karty sieciowej, magistrali USB, karty grafiki, urządzeń wejścia-wyjścia (klawiatury, urządzenia wskazujące).
Po załączeniu biosu i wystawieniu sygnału RESET na wszystkie układy,– wysłane dane powinny powrócić do kontrolera KBC.
Po czym BIOS testuje pamięci RAM i zapisuje tam chwilowe dane, kolejno załączane i testowane są magistrale oraz inicjowany układ grafiki. Na samym końcu BIOS wyszukuje i kontroluje urządzenia do bootowania i następuje start systemu operacyjnego. Wtedy kontrolę nad urządzeniami przejmuje system.
W tym miejscu - poza zmianą ustawień - nie możemy wiele zdziałać.
Najważniejsze sektory, które możemy konfigurować, to przeważnie: konfiguracja taktowania procesora, RAM i kontrolera płyty głównej (układu grafiki i kodeka audio) oraz możemy konfigurować opcje bootowania.
Konstrukcja UEFi jest zupełnie inna niż BIOS-u. Na pierwszy rzut oka zwraca uwagę interfejs graficzny UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) - którym można sterować poprzez interfejs za pomocą myszy.
UEFI poza funkcjami podobnymi do klasycznego BIOS-u oferuje również opcję Secure Boot, która chroni Windows 8 przed zagrożeniami programowymi z zewnątrz (UEFI oferuje możliwość startu i konfiguracji komputera z sieci). Nowsze oprogramowanie typu flash UEFI daje możliwość lepszego zarządzania urządzeniami komputera. O dziwo, z poziomu UEFI możemy np. zmieniać partycje na dyskach, zarządzać nimi, obsługiwać duże pojemności pamięci, zarządzać procesem startu komputera.
UEFI pozwala też na uruchomienie komputera za pośrednictwem sieci, a także zdalnej zmiany jego parametrów startowych i decydujących o pracy systemu operacyjnego.
Postęp widać gołym okiem. W nowych konstrukcjach komputerowych, należy uważać na pochopne działania w systemie UEFI ze względu na „zaszycie” klucza licencyjnego systemu operacyjnego. W przypadku jego uszkodzenia, nie będziemy mieli możliwości jego ponownej instalacji.