ZAPRASZAMY NA BEZPŁATNĄ WYCENĘ NAPRAWY

Co to jest UEFI?

Po naciśnięciu włącznika , zanim zostanie uruchomiony system operacyjny, komputerem steruje system BIOS lub UEFI.

- zwany potocznie BIOS (Basic Input-Output System)– który, tak naprawdę jest programowalnym układem scalonym typu flash z dedykowanym wsadem programowym do każdego komputera. Układ ten podłączony jest najczęściej do Kontrolera Klawiatury

 BIOS ma oprogramowanie do obsługi priorytetowych urządzeń płyty głównej - sterownik dysku twardego, napędu optycznego, karty sieciowej, magistrali USB, karty grafiki, urządzeń wejścia-wyjścia (klawiatury, urządzenia wskazujące).

 

Po załączeniu biosu i wystawieniu sygnału RESET na wszystkie układy,– wysłane dane powinny powrócić do kontrolera KBC.

Po czym BIOS testuje pamięci RAM i zapisuje tam chwilowe dane, kolejno  załączane i testowane są magistrale oraz inicjowany układ grafiki. Na samym końcu BIOS wyszukuje i kontroluje urządzenia do bootowania i następuje start systemu operacyjnego. Wtedy kontrolę nad urządzeniami przejmuje  system.

 

 W tym miejscu - poza zmianą ustawień - nie możemy wiele zdziałać.

Najważniejsze sektory, które możemy konfigurować, to przeważnie: konfiguracja taktowania procesora, RAM i kontrolera płyty głównej (układu grafiki i kodeka audio) oraz możemy konfigurować opcje bootowania.

Konstrukcja UEFi jest zupełnie inna niż BIOS-u. Na pierwszy rzut oka zwraca uwagę interfejs graficzny UEFI (Unified Extensible Firmware Interface)  - którym można sterować poprzez  interfejs za pomocą myszy.

UEFI poza funkcjami podobnymi do klasycznego BIOS-u oferuje również opcję Secure Boot, która chroni Windows 8 przed zagrożeniami programowymi z zewnątrz (UEFI oferuje możliwość startu i konfiguracji komputera z sieci). Nowsze oprogramowanie typu  flash UEFI daje możliwość lepszego zarządzania urządzeniami komputera. O dziwo, z poziomu UEFI możemy np. zmieniać partycje na dyskach, zarządzać nimi, obsługiwać duże pojemności pamięci, zarządzać procesem startu komputera.

UEFI pozwala też na uruchomienie komputera za pośrednictwem sieci, a także zdalnej zmiany jego parametrów startowych i decydujących o pracy systemu operacyjnego.

Postęp widać gołym okiem. W nowych konstrukcjach komputerowych, należy uważać na pochopne działania w systemie UEFI ze względu na „zaszycie” klucza licencyjnego systemu operacyjnego. W przypadku jego uszkodzenia, nie będziemy mieli możliwości jego ponownej instalacji.

Warto przeczytać

Jaki Dysk SSD wybrać do laptopa?

Wybór dysku SSD do laptopa to dobre rozwiązanie. Warto w ten sposób poprawić wydajność naszego komputera. Na rynku pojawiło się wiele nowych modeli dysków i producentów, którzy wcześniej nie zajmowali się produkcją dysków SSD.

Windows 7 - koniec wsparcia - co robić?

Użytkownicy znanego i lubianego windowsa 7 otrzymali w ostatnich dniach komunikat o zakończeniu wsparcia. Od 14 stycznia 2020r.  producent tego systemu zaprzestał wsparcia systemu i uaktualnień tego oprogramowania Windows 7.

Mac OS numer 10.11 o nazwie El Capitan

Od października 2015 dostępny jest już najnowszy system operacyjny Mac OS X. Nowa wersja Mac OS ma numer 10.11 i nazwę El Capitan. System jest oparty na poprzedniej platformie (Yosemite) i ma przynieść poprawę wydajności.
W nowym systemie użytkownicy znajdą kilka zmian w wyglądzie. Apple ulepszyło zarządzanie oknami w swoim interfejsie, usprawnione zostały również wbudowane aplikacje oraz wyszukiwarka Spotlight.

Ładowarki bezprzewodowe Qi


Ładowarki bezprzewodowe do smartfonów na rynku są stosunkowo od niedawna. Ładowanie baterii tą metodą jest bardzo wygodne. Niestety w ten typ ładowanie wyposażona jest zaledwie kilkanaście modeli telefonów. Żeby technologia stała się popularna w dalszy rozwój muszą włączyć się czołowi gracze na rynku telekomunikacyjnym.

Dyski do Backupu Archiwizacji danych

Zauważyłeś pewnie ostatnio, że twoja kopia zapasowa w chmurze zajmuje coraz więcej miejsca. Wszyscy kolekcjonują tam zdjęcia, muzykę, filmy Po prostu potrzebujesz już lokalnego urządzenia na backup swoich danych.

Rewolucja w portach USB

Zapowiada się nowa rewolucja związana z technologią USB. Dotyczyć ma oczywiście zasilania. Dokładna specyfikacja USB Power Delivery, czyli w skrócie PD USB została wydana prawie dwa lata temu. Jednakże urządzenia zaprojektowane mające spełniać podane normy mają się pojawić jeszcze w 2014 roku. Teraz nie będzie to tylko przesyłanie danych, ale również energii. Aktualnie typowy port USB zapewnia nam moc o wartości 10 watów, co jest bardzo małym wynikiem. Nowe urządzenia mają przekazywać ich aż 100!

Kontakt

Centrum Napraw Laptopów, Warszawa ul. Opaczewska 43/8

więcej na stronie kontakt.

Godziny otwarcia

Potrzebujesz pomocy: 22 392 86 72

  • Poniedziałek-Piątek: 9:00 do 18:00
  • Sobota: 10-14 Zapraszamy na Opaczewską 43/8 z uszkodzonym laptopem.

Gościmy

Odwiedza nas 25 gości oraz 0 użytkowników.

Koszty napraw

 Cena naprawy laptopa lub tabletu zależy od wielu czynników. Główne to:

  • Koszt zakupu i dostawy części zamiennych
  • Koszt robocizny wynikający z ilości pracy potrzebnej na usunięcie usterki i przetestowanie laptopa po naprawie.