ZAPRASZAMY NA BEZPŁATNĄ WYCENĘ NAPRAWY

Co to jest UEFI?

Po naciśnięciu włącznika , zanim zostanie uruchomiony system operacyjny, komputerem steruje system BIOS lub UEFI.

- zwany potocznie BIOS (Basic Input-Output System)– który, tak naprawdę jest programowalnym układem scalonym typu flash z dedykowanym wsadem programowym do każdego komputera. Układ ten podłączony jest najczęściej do Kontrolera Klawiatury

 BIOS ma oprogramowanie do obsługi priorytetowych urządzeń płyty głównej - sterownik dysku twardego, napędu optycznego, karty sieciowej, magistrali USB, karty grafiki, urządzeń wejścia-wyjścia (klawiatury, urządzenia wskazujące).

 

Po załączeniu biosu i wystawieniu sygnału RESET na wszystkie układy,– wysłane dane powinny powrócić do kontrolera KBC.

Po czym BIOS testuje pamięci RAM i zapisuje tam chwilowe dane, kolejno  załączane i testowane są magistrale oraz inicjowany układ grafiki. Na samym końcu BIOS wyszukuje i kontroluje urządzenia do bootowania i następuje start systemu operacyjnego. Wtedy kontrolę nad urządzeniami przejmuje  system.

 

 W tym miejscu - poza zmianą ustawień - nie możemy wiele zdziałać.

Najważniejsze sektory, które możemy konfigurować, to przeważnie: konfiguracja taktowania procesora, RAM i kontrolera płyty głównej (układu grafiki i kodeka audio) oraz możemy konfigurować opcje bootowania.

Konstrukcja UEFi jest zupełnie inna niż BIOS-u. Na pierwszy rzut oka zwraca uwagę interfejs graficzny UEFI (Unified Extensible Firmware Interface)  - którym można sterować poprzez  interfejs za pomocą myszy.

UEFI poza funkcjami podobnymi do klasycznego BIOS-u oferuje również opcję Secure Boot, która chroni Windows 8 przed zagrożeniami programowymi z zewnątrz (UEFI oferuje możliwość startu i konfiguracji komputera z sieci). Nowsze oprogramowanie typu  flash UEFI daje możliwość lepszego zarządzania urządzeniami komputera. O dziwo, z poziomu UEFI możemy np. zmieniać partycje na dyskach, zarządzać nimi, obsługiwać duże pojemności pamięci, zarządzać procesem startu komputera.

UEFI pozwala też na uruchomienie komputera za pośrednictwem sieci, a także zdalnej zmiany jego parametrów startowych i decydujących o pracy systemu operacyjnego.

Postęp widać gołym okiem. W nowych konstrukcjach komputerowych, należy uważać na pochopne działania w systemie UEFI ze względu na „zaszycie” klucza licencyjnego systemu operacyjnego. W przypadku jego uszkodzenia, nie będziemy mieli możliwości jego ponownej instalacji.

Warto przeczytać

Laptop pokazuje błąd urządzenia do bootowania: Co trzeba zrobić?

Błąd urządzenia do bootowania to jedna z częstszych usterek, które mogą pojawić się podczas uruchamiania laptopa. Komunikaty takie jak „No Boot Device Found” lub „Boot Device Not Found” wskazują, że system nie jest w stanie znaleźć dysku lub partycji, z której mógłby załadować system operacyjny.

Laptop głośno pracuje i przegrzewa się

Przegrzewanie się laptopa i głośna praca wentylatora to problemy, które mogą wpływać na wydajność urządzenia, komfort użytkowania, a w dłuższej perspektywie – na żywotność podzespołów. Choć każdy laptop w trakcie pracy generuje pewną ilość ciepła, nadmierne nagrzewanie się oraz hałas wskazują na potencjalne usterki lub niewłaściwe użytkowanie. Naprawa niesprawnego układu chłodzenia laptopa to bardzo ważna sprawa, ponieważ długotrwałe przegrzewanie może prowadzić do wielu usterek.

Wyłamany zawias lub urwany ekran w laptopie

Zawiasy w laptopach, choć są niewielkimi elementami obudowy, spełniają newralgiczną rolę w codziennym użytkowaniu komputera. Odpowiadają za stabilne otwieranie i zamykanie pokrywy ekranu, a także zapewniają jej prawidłowe położenie. Niestety, intensywne użytkowanie, upadki czy nacisk na laptopa mogą prowadzić do ich wyłamania, co często skutkuje również odklejeniem ekranu.

Zbita matryca w laptopie: Najczęstsze przyczyny i jak ich unikać

Chwila nieuwagi, upadek laptopa, nieodpowiedni nacisk i ekran jest pęknięty. Zbita matryca w laptopie to jeden z najczęstszych problemów, z którymi użytkownicy zgłaszają się do serwisów komputerowych. Matryca, będąca najbardziej wrażliwym elementem konstrukcji laptopa, łatwo ulega uszkodzeniom mechanicznym, co może uniemożliwić korzystanie z urządzenia.

Usterki w laptopach gamingowych – diagnoza i naprawa

Laptopy gamingowe to urządzenia, które zdobyły ogromną popularność wśród graczy na całym świecie. Dzięki swojej mobilności oraz wysokiej wydajności pozwalają cieszyć się ulubionymi tytułami niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy. Wyróżniają się one wydajnością i zaawansowanymi podzespołami, takimi jak dedykowane karty graficzne, szybkie procesory, specjalnie podświetlanymi klawiszami dla graczy czy ekrany o podwyższonych parametrach i wysokiej częstotliwości odświeżania, co sprawia, że są doskonałym narzędziem do grania i pracy kreatywnej.

Jak znaleźć model płyty głównej w laptopie?

W przypadku problemów technicznych, modernizacji sprzętu lub poszukiwania odpowiednich sterowników, identyfikacja modelu płyty głównej może okazać się kluczowa. Płyta główna to podstawowy element każdego laptopa, na którym obsadzone są najważniejsze podzespoły, takie jak procesor, sloty pamięci RAM czy karta graficzna. Wiedza na temat jej modelu jest szczególnie istotna podczas planowania naprawy lub wymiany części.

Kontakt

Centrum Napraw Laptopów, Warszawa ul. Opaczewska 43/8

więcej na stronie kontakt.

Godziny otwarcia

Potrzebujesz pomocy: 22 392 86 72

  • Poniedziałek-Piątek: 9:00 do 17:00
  • Sobota: 10-14 Zapraszamy na Opaczewską 43/8 z uszkodzonym laptopem.

Gościmy

Odwiedza nas 40 gości oraz 0 użytkowników.

Koszty napraw

 Cena naprawy laptopa lub tabletu zależy od wielu czynników. Główne to:

  • Koszt zakupu i dostawy części zamiennych
  • Koszt robocizny wynikający z ilości pracy potrzebnej na usunięcie usterki i przetestowanie laptopa po naprawie.