Naprawa płyt głownych
Płyta główna w laptopie to najdroższy i najważniejszy element. Za jej pośrednictwem wymieniane są sygnały ze wszystkimi elementami laptopa. Sprawne działanie płyty głównej jest najważniejszym aspektem pracy laptopa.
Proces naprawy płyty głównej rozpoczyna się od dokładnej analizy. W pierwszej kolejności następuje inspekcja wizualna - sprawdzamy czy nie widać śladów zalania, spalonych układów scalonych, tranzystorów, lub innych elementów. Jeśli nie znajdziemy nic podejrzanego przystępujemy do pomiarów. Wśród najbardziej potrzebnych narzędzi podczas diagnozy trzeba wymienić: multimetr, oscyloskop, karty błędów post-code, testery gniazd procesorów, programator pamięci. Za pomocą tych narzędzi sprawdza się po kolei obwody zasilania, kody błędów, sprawność połączeń między układami oraz kilka innych elementów jak BIOS. Po wykryciu uszkodzonych elementów następuje ich wymiana oraz testy.
W procesie napraw płyt głównych wykorzystuje się wiele technologi.
Lutownice na gorące powietrze do układów SMD i QHP oraz Stacje do układów BGA. Różnego rodzaju topniki i spoiwa lutownicze. Generalnie zawsze najlepiej używać technologi takiej samej lub zbliżonej jak producenta.
Jeśli potrzebujesz profesjonalnej usługi - zapraszamy na bezpłatną wycenę. Naprawiamy płyty główne do elementu z ponad 95% skutecznością. Zawsze to kilkukrotnie tańsze rozwiązanie niż zakup nowej płyty głównej w autoryzowanym serwisie laptopów.
Podstawowymi układami na płycie głównej są: bios, KBC, procesor, mostek północny, mostek południowy oraz karta grafiki. Po za tymi układami, na płycie znajduje się wiele ścieżek elektronicznych, przetwornic, tranzystorów itp.
Uszkodzenia jakie powstają na płycie głównej, przeważnie dotyczą któregoś z wyżej wymienionych podzespołów. W związku z czym, w większości przypadków, płyty główne udaje się naprawić, po przez wymianę uszkodzonych układów czy innych drobnych elementów i wymiana płyty nie jest konieczna. Objawy które mogą wskazywać na uszkodzenie płyty głównej to m.in.:
- brak reakcji na włącznik,
- brak obrazu na ekranie,
- krzaki, pasy na ekranie,
- laptop się restartuje,
- brak ładowania baterii,
- laptop się zawiesza,
- laptop wyłącza się w trakcie pracy,
- laptop nie wykrywa dysku,
- nie działają porty USB,
- nie działa port VGA,
- nie działają niektóre klawisze na klawiaturze,
- nie działa port HDMI,
Jeżeli któryś z podanych objawów występuje w laptopie, to na początku trzeba dobrze zdiagnozować usterkę. Niektóre serwisy oferują darmową diagnozę, z której warto skorzystać aby mieć pewność co do rodzaju występującego problemu. Naprawa takich uszkodzeń nie należy do napraw prostych, przeważnie są to bardzo skomplikowane procesy naprawcze, które wymagają specjalistycznych urządzeń (profesjonalnych lutownic). Nie należy takich usterek naprawiać samodzielnie, gdyż można w ten sposób jeszcze bardziej uszkodzić laptopa, a wręcz uniemożliwić naprawę serwisowi. Najlepiej powierzyć naprawę profesjonalnemu serwisowi, który ma wieloletnie doświadczenie w tego typu naprawach.
Naprawiamy płyty główne zarówno w profesjonalnych laptopach: Dell, Asus, Alienware, Sony vaio, Apple jak i w tańszych rozwiązaniach Acer, Asus, HP, Lenovo, Toshiba, Samsung i innych markach.