ZAPRASZAMY NA BEZPŁATNĄ WYCENĘ NAPRAWY

Jaki Dysk SSD wybrać do laptopa?

Wybór dysku SSD do laptopa to dobre rozwiązanie. Warto w ten sposób poprawić wydajność naszego komputera. Na rynku pojawiło się wiele nowych modeli dysków i producentów, którzy wcześniej nie zajmowali się produkcją dysków SSD.

Wielu też korzysta z rozwiązań innych producentów markując napędy własnym logiem i firmware.

Dostępność dysków SSD jest coraz większa ze względu na bardzo przystępną cenę. Jednakże w parze ze spadającymi cenami spada też niestety jakość.  W tańszych dyskach stosuje się tańsze i bardziej zawodne komponenty. Wymusza to cena produktu dla konsumenta. Niższej jakości kości NAND, kontrolery, oprogramowanie często odbijają się na awaryjności i trwałości takich dysków. Oczywiście wszystko zależy od preferencji  Klienta. Jedni podchodzą do dysków SSD w ten sposób, że nawet najtańszy i tak będzie lepszy od tradycyjnego dysku HDD. Modernizują w ten sposób stare komputery, które są zbyt wolne dla normalnej pracy. Wymiana dysku w paroletnim komputerze da mu zapewne drugie życie. Przeważnie są to dyski takich producentów jak GoodRam, Crosair, Adata, czy OCZ. Jakość komponentów i prędkości transferów schodzą wtedy na drugi plan. 

Jest też grupa klientów, którzy zwracają uwagę na jakość komponentów zastosowanych w dysku i jego markę.  Nie jest im też obojętna klasa prędkości. Są zainteresowani transferami, żywotnością pamięci czy jakością kontrolera. Sprawdzają możliwości update oprogramowania wewnętrznego na stronach producenta. Ci klienci szukają już dysków z tzw. średniej półki Intel, Samsung EVO, Plextor, SunDisk, WD, Seagate, Kingston itp.

Następną grupę użytkowników stanowią informatycy, operatorzy baz danych, administratorzy DATA center czy usług Hostingowych. Ci szczególną wagę przywiązują do rozwiązań masowych i parametrów dysków SSD, które będą najczęściej wykorzystywali. Bezawaryjność i obciążenie pracą. W tej półce cenowej producenci stosują najlepsze podzespoły. Dyski z tej półki mają być symbolem wydajności i bezawaryjności . Oczywiście ze względu na cenę popyt na te dyski nie jest tak duży, jak na dyski budżetowe. Dyski te mają zazwyczaj duże pojemności odpowiednie parametry zapisu i odczytu oraz zabezpieczeń. Tu wchodzą w grę rozwiązania Kingstona (Np. Seria DC500), Intela (SSD D5, SSD D7, Optane DC)  Western Digital (SS530) czy Seagate (Nytro, Exos)

Dyski SSD można podzielić ze względu na parametry:

a.      Rodzaj pamięci i sposób przechowywania danych

- MLC (multi level cell)

- TLC (triple level cel)

- Intel NVMe (non-volatile memory express)

 b.  Interfejs komunikacyjny

  - sata

  - Sas

  - PCIe

c. Intensywność zapisu i odczytu danych

      - Write intensive

      - Mix use

      - Read intensiva

Wszystkie te parametry są istotne biorąc pod uwagę wybór dysku SSD. O ile w dyskach powszechnego użytku, niektóre parametry są mniej istotne, to w dyskach do zastosowań profesjonalnych, mają już duże znaczenie. Niestety wraz ze wzrostem parametrów dysku i wymagań co do jego pracy rośnie też cena. Nie warto więc, do domowego komputera kupować dysk do zastosowań serwerowych, bowiem nigdy tego nie da się wykorzystać.  Jeżeli chodzi o dyski do powszechnego użytku, to wybierając dysk trzeba zwrócić uwagę na specyfikacje techniczną komputera. Być może jest on wyposażony w dedykowane złącze do dysku SSD, które będzie można wykorzystać montując go jako dodatkowy.  Przeważnie złącza dedykowane do dysku SSD mają sporo większy transfer niż standardowe SATA. Mogą to być złącza PCIe NVMe, M.2 rzadziej mSATA,

 

Warto przeczytać

Jaki Dysk SSD wybrać do laptopa?

Wybór dysku SSD do laptopa to dobre rozwiązanie. Warto w ten sposób poprawić wydajność naszego komputera. Na rynku pojawiło się wiele nowych modeli dysków i producentów, którzy wcześniej nie zajmowali się produkcją dysków SSD.

Windows 7 - koniec wsparcia - co robić?

Użytkownicy znanego i lubianego windowsa 7 otrzymali w ostatnich dniach komunikat o zakończeniu wsparcia. Od 14 stycznia 2020r.  producent tego systemu zaprzestał wsparcia systemu i uaktualnień tego oprogramowania Windows 7.

Mac OS numer 10.11 o nazwie El Capitan

Od października 2015 dostępny jest już najnowszy system operacyjny Mac OS X. Nowa wersja Mac OS ma numer 10.11 i nazwę El Capitan. System jest oparty na poprzedniej platformie (Yosemite) i ma przynieść poprawę wydajności.
W nowym systemie użytkownicy znajdą kilka zmian w wyglądzie. Apple ulepszyło zarządzanie oknami w swoim interfejsie, usprawnione zostały również wbudowane aplikacje oraz wyszukiwarka Spotlight.

Ładowarki bezprzewodowe Qi


Ładowarki bezprzewodowe do smartfonów na rynku są stosunkowo od niedawna. Ładowanie baterii tą metodą jest bardzo wygodne. Niestety w ten typ ładowanie wyposażona jest zaledwie kilkanaście modeli telefonów. Żeby technologia stała się popularna w dalszy rozwój muszą włączyć się czołowi gracze na rynku telekomunikacyjnym.

Dyski do Backupu Archiwizacji danych

Zauważyłeś pewnie ostatnio, że twoja kopia zapasowa w chmurze zajmuje coraz więcej miejsca. Wszyscy kolekcjonują tam zdjęcia, muzykę, filmy Po prostu potrzebujesz już lokalnego urządzenia na backup swoich danych.

Rewolucja w portach USB

Zapowiada się nowa rewolucja związana z technologią USB. Dotyczyć ma oczywiście zasilania. Dokładna specyfikacja USB Power Delivery, czyli w skrócie PD USB została wydana prawie dwa lata temu. Jednakże urządzenia zaprojektowane mające spełniać podane normy mają się pojawić jeszcze w 2014 roku. Teraz nie będzie to tylko przesyłanie danych, ale również energii. Aktualnie typowy port USB zapewnia nam moc o wartości 10 watów, co jest bardzo małym wynikiem. Nowe urządzenia mają przekazywać ich aż 100!

Kontakt

Centrum Napraw Laptopów, Warszawa ul. Opaczewska 43/8

więcej na stronie kontakt.

Godziny otwarcia

Potrzebujesz pomocy: 22 392 86 72

  • Poniedziałek-Piątek: 9:00 do 18:00
  • Sobota: 10-14 Zapraszamy na Opaczewską 43/8 z uszkodzonym laptopem.

Gościmy

Odwiedza nas 8 gości oraz 0 użytkowników.

Koszty napraw

 Cena naprawy laptopa lub tabletu zależy od wielu czynników. Główne to:

  • Koszt zakupu i dostawy części zamiennych
  • Koszt robocizny wynikający z ilości pracy potrzebnej na usunięcie usterki i przetestowanie laptopa po naprawie.