ZAPRASZAMY NA BEZPŁATNĄ WYCENĘ NAPRAWY

Przyspiesz swój komputer wymieniając dysk twardy na SSD

 
Notebooki zdobywają coraz większy udział w rynku komputerów osobistych. Osoby z nich korzystające wysyłają z nich codziennie mnóstwo wiadomości e-mail, przeglądają zdjęcia, odtwarzają filmy, odbierają i tworzą dokumenty. Wszystkie z powyższych operacji wymagają dostępu do dysku twardego. Odpowiedniej prędkości nie zapewni super mocny procesor, wydajna karta graficzna czy bardzo duża ilość pamięci RAM. Podstawową sprawą jest dostęp tych podzespołów do szybkiego nośnika danych.

Obecne dyski talerzowe (HDD – Hard Disk Drive) nie umożliwiają wygodnej pracy z komputerem. Nowa era dysków półprzewodnikowych (SSD – Solid State Drive) umożliwia dużo szybszy zapis i odczyt danych. Montując taki dysk nawet w niezbyt wydajnym netbooku możemy go przyspieszyć bardziej niż poprzez dołożenie pamięci RAM czy wymianę procesora. Jeżeli potrzebujemy z kolei dużo miejsca na swoje dane (niestety dyski SSD o dużej pojemności są dosyć drogie) możemy zamontować stary dysk w miejsce napędu lub korzystać z niego jako dysku zewnętrznego poprzez kieszeń USB.
WYDAJNOŚĆ KOMPUTERA
Na wydajność całego komputera wpływają jego wszystkie podzespoły. Podstawowe elementy wpływające na prędkość działania komputera to: procesor (jego taktowanie, ilość rdzeni, ilość pamięci cache), pamięć RAM (ilość pamięci, taktowanie), wydajność karty graficznej (karta zintegrowana, karta dedykowana). Większość osób nie zdaje sobie jednak sprawy z tego jak ważnym wyborem podczas zakupu jest rodzaj dysku zastosowanego w komputerze. Nawet nowy komputer z wydajniejszym procesorem, mocną zewnętrzną kartą graficzną i duża ilością pamięci RAM i dyskiem talerzowym może być wolniejszy w codziennych czynnościach od kilkuletniego komputera wyposażonego w dysk SSD.
GDZIE TKWI RÓŻNICA?
Podstawową różnicą pomiędzy dyskiem talerzowym i SSD jest jego konstrukcja. W dysku talerzowym głowice (element który zapisuje i odczytuje dane) umieszczone są na ruchomym ramieniu. Ramię przesuwa głowice nad kręcącym się z duża prędkością (w laptopach 5400 lub 7200 obrotów na minutę) talerzem lub talerzami. Dysk SSD z kolei składa się z płytki elektronicznej, na której wlutowane są kości pamięci i kontroler, który je obsługuje. Nie ma w nim żadnych ruchomych elementów, cały proces zapisu lub odczytu odbywa się podobnie jak na pendrive tylko dzięki zastosowaniu szybszych kontrolerów i nośników pamięci odbywa się to szybciej.
Jakie jeszcze zalety, oprócz przyspieszenia działania, przynosi montaż dysku SSD w miejsce dysku talerzowego?
- Odporność na wstrząsy – Jak już wspomniałem wcześniej w dysku SSD nie ma żadnych ruchomych elementów więc jest on bardziej odporny na wstrząsy w porównaniu do dysku talerzowego, w którym odległość głowicy od talerze jest cieńsza od ludzkiego włosa.
- Niższe zużycie prądu – Dyski SSD zużywają dużo mniej prądu niż ich mechaniczne odpowiedniki. O ile w komputerze stacjonarnym ta różnica nie przynosi wymiernych korzyści, to w laptopach zastosowanie takiego dysku wydłuża pracę na baterii.
- Wymiary dysku – Dyski SSD są przeważnie bardzo cienkie. Ma to znaczenie w niektórych komputerach, gdzie miejsca na zamontowanie dysku nie ma zbyt wiele.
- Rodzaje złącz – o ile dyski talerzowe wyposażone były tylko w złącza IDE lub Serial ATA to dyski SSD można kupić z różnymi rodzajami złącz. Szczególnie ważne jest to przy doborze dysku do komputerów typu ultra-book, które w niektórych przypadkach nie są wyposażone w standardowe złącze SATA.

CZY SĄ W TAKIM RAZIE JAKIEŚ WADY
Niestety nie ma róży bez kolców. Dyski SSD posiadają również kilka wad, na które musimy zwrócić uwagę podczas decydowania się na wymianę. Wszystkie aspekty trzeba przemyśleć przed zakupem, by radość nie była krótkotrwała.
Cena – dyski SSD są sporo droższe od zwykłych dysków HDD. Dysk 500GB w wersji talerzowej można kupić już za 200zł, jego odpowiednik w wersji SSD to już koszt ok 700zł
Ograniczona liczba cykli zapisu -  Dyski SSD są oparte na dwóch rodzajach pamięci: MLC (Multi Level Cell) i SLC (Single Level Cell). Czym różnią się poszczególne pamięci? Pierwsze to pamięci tańsze w produkcji, pojemniejsze ale niestety bardzo awaryjne. Drugie są co prawda droższe i mniej pojemne ale wytrzymują średnio 10x dłużej niż pamięć MLC. Są na dodatek sporo szybsze. Warto zwrócić uwagę na ten parametr podczas zakupu i jeśli finanse na to pozwalają wybrać dysk oparty na pamięciach SLC.
PODSUMOWANIE
Jaką technologię zapisu danych zatem wybrać? Jak zawsze wszystko zależy od konkretnego użytkownika i jego oczekiwań w stosunku to komputera. Według mnie warto jest wymienić swój dysk na SSD. Komputer znacznie przyspieszy, uruchomienie systemu operacyjnego w niektórych przypadkach może trwać zaledwie kilka sekund. Przyspieszeniu ulegnie też czas kopiowania, zapisywania i otwierania plików. Dysków talerzowych nie odstawiałbym jednak do lamusa. Cały czas świetnie sprawdzą się jako zewnętrzny magazyn danych lub wbudowany zamiast napędu dodatkowy dysk na zapisywanie danych.

Warto przeczytać

Jaki Dysk SSD wybrać do laptopa?

Wybór dysku SSD do laptopa to dobre rozwiązanie. Warto w ten sposób poprawić wydajność naszego komputera. Na rynku pojawiło się wiele nowych modeli dysków i producentów, którzy wcześniej nie zajmowali się produkcją dysków SSD.

Windows 7 - koniec wsparcia - co robić?

Użytkownicy znanego i lubianego windowsa 7 otrzymali w ostatnich dniach komunikat o zakończeniu wsparcia. Od 14 stycznia 2020r.  producent tego systemu zaprzestał wsparcia systemu i uaktualnień tego oprogramowania Windows 7.

Mac OS numer 10.11 o nazwie El Capitan

Od października 2015 dostępny jest już najnowszy system operacyjny Mac OS X. Nowa wersja Mac OS ma numer 10.11 i nazwę El Capitan. System jest oparty na poprzedniej platformie (Yosemite) i ma przynieść poprawę wydajności.
W nowym systemie użytkownicy znajdą kilka zmian w wyglądzie. Apple ulepszyło zarządzanie oknami w swoim interfejsie, usprawnione zostały również wbudowane aplikacje oraz wyszukiwarka Spotlight.

Ładowarki bezprzewodowe Qi


Ładowarki bezprzewodowe do smartfonów na rynku są stosunkowo od niedawna. Ładowanie baterii tą metodą jest bardzo wygodne. Niestety w ten typ ładowanie wyposażona jest zaledwie kilkanaście modeli telefonów. Żeby technologia stała się popularna w dalszy rozwój muszą włączyć się czołowi gracze na rynku telekomunikacyjnym.

Dyski do Backupu Archiwizacji danych

Zauważyłeś pewnie ostatnio, że twoja kopia zapasowa w chmurze zajmuje coraz więcej miejsca. Wszyscy kolekcjonują tam zdjęcia, muzykę, filmy Po prostu potrzebujesz już lokalnego urządzenia na backup swoich danych.

Rewolucja w portach USB

Zapowiada się nowa rewolucja związana z technologią USB. Dotyczyć ma oczywiście zasilania. Dokładna specyfikacja USB Power Delivery, czyli w skrócie PD USB została wydana prawie dwa lata temu. Jednakże urządzenia zaprojektowane mające spełniać podane normy mają się pojawić jeszcze w 2014 roku. Teraz nie będzie to tylko przesyłanie danych, ale również energii. Aktualnie typowy port USB zapewnia nam moc o wartości 10 watów, co jest bardzo małym wynikiem. Nowe urządzenia mają przekazywać ich aż 100!

Kontakt

Centrum Napraw Laptopów, Warszawa ul. Opaczewska 43/8

więcej na stronie kontakt.

Godziny otwarcia

Potrzebujesz pomocy: 22 392 86 72

  • Poniedziałek-Piątek: 9:00 do 18:00
  • Sobota: 10-14 Zapraszamy na Opaczewską 43/8 z uszkodzonym laptopem.

Gościmy

Odwiedza nas 2 gości oraz 0 użytkowników.

Koszty napraw

 Cena naprawy laptopa lub tabletu zależy od wielu czynników. Główne to:

  • Koszt zakupu i dostawy części zamiennych
  • Koszt robocizny wynikający z ilości pracy potrzebnej na usunięcie usterki i przetestowanie laptopa po naprawie.