ZAPRASZAMY NA BEZPŁATNĄ WYCENĘ NAPRAWY

Burza, Przepięcia elektryczne? Uważaj na swój sprzęt

Laptopy to urządzenia, których układ zasilania jest skomplikowany, rozbudowany i bardzo precyzyjny, stąd również bardzo wrażliwy na czynniki zewnętrzne. Składa się m.in. z zasilacza sieciowego i przetwornic na płycie głównej i elementów kooperujących, które służą do zasilania układów płyty i  zewnętrznych urządzeń do niej podłączonych.

Przetwornice wystawiają ściśle ustalone napięcia zasilania do określonych segmentów funkcjonalnych notebooka i urządzeń do niego podłączonych. Tranzystory współpracujące w przetwornicach określane są jako kluczujące. Niektóre przetwornice są uruchamiane od razu w momencie podłączenia zasilacza do gniazda zasilającego, inne zaś są włączane po włączeniu laptopa przyciskiem zasilania.

 

Widać z powyższego, że nawet wyłączony laptop jest narażony na zakłócenia z sieci energetycznej lub LAN (Local Area Network).

Jedną z najczęstszych przyczyn usterek elektrycznych układów laptopa jest poprzez bezpośrednie uderzenie pioruna w sieć elektroenergetyczną, lub indukowanie się napięcia tzw. impulsu elektromagnetycznego, gdy piorun uderzy nośnika sieci energetycznej.

Impuls taki powstaje wskutek wytworzenia przez wyładowanie atmosferyczne o wysokim napięciu impulsowego pola magnetycznego. To pole indukuje z kolei wysokie napięcie we wszystkich pobliskich obwodach energetycznych i urządzeniach elektrycznych (w tym w liniach energetycznych, sieciach telekomunikacyjnych, antenach, transformatorach itp.). Napięcie impulsu w niedalekim obszarze od uderzenia jest na tyle wielkie, że często powoduje poważne uszkodzenia sieci oraz zainstalowanych do tych sieci urządzeń. Może to dotyczyć wszystkich niezabezpieczonych urządzeń elektrycznych w pobliżu. M.in. Central telefonicznych, Routerów oraz komputerów.

 

Jak się uchronić przed przepięciami?

Wiele osób stosuje listwy zasilające mylnie nazywane przeciwprzepięciowymi. Nic bardziej mylnego. Listwa taka ma tylko bezpiecznik i prymitywny filtr przeciwzakłóceniowy. Listwa zabezpieczy tylko instalację elektryczną przed nadmiarowym poborem przez nią prądu. Nie zabezpieczy jednak przed impulsem elektrycznym z sieci energetycznej.

W celu ochrony przed skutkami przepięć wywołanych przez impuls elektromagnetyczny w sieciach elektroenergetycznych stosuje się aparaty elektryczne zwane ochronnikami przepięciowymi. Można zastosować też tzw zasilacze awaryjne UPS z szybkim zabezpieczeniem, jednak najlepszą i sprawdzoną metodą jest odłączenie od komputera wszystkich przewodników (kabli) – zasilających, USB i koniecznie kabli sieciowych LAN.

Straty w laptopach spowodowane przez wyładowania atmosferyczne przeważnie są dosyć poważne. Od spalenia karty LAN i przetwornic wstępnych do całkowitego unicestwienia wszystkich urządzeń wewnątrz komputera. Jeżeli podejrzewasz, że Twój laptop mógł ulec uszkodzeniu w wyniku przepięcia, nie włączaj go ponownie. Odłącz wszystkie przewody i jak najszybciej udaj się do serwisu. Być może jeszcze nie wszystko stracone.

 

.

Kontakt

Centrum Napraw Laptopów, Warszawa ul. Opaczewska 43/8

więcej na stronie kontakt.

Godziny otwarcia

Potrzebujesz pomocy: 22 392 86 72

  • Poniedziałek-Piątek: 9:00 do 18:00
  • Sobota: 10-14 Zapraszamy na Opaczewską 43/8 z uszkodzonym laptopem.

Gościmy

Odwiedza nas 58 gości oraz 0 użytkowników.

Koszty napraw

 Cena naprawy laptopa lub tabletu zależy od wielu czynników. Główne to:

  • Koszt zakupu i dostawy części zamiennych
  • Koszt robocizny wynikający z ilości pracy potrzebnej na usunięcie usterki i przetestowanie laptopa po naprawie.