ZAPRASZAMY NA BEZPŁATNĄ WYCENĘ NAPRAWY

Burza, Przepięcia elektryczne? Uważaj na swój sprzęt

Laptopy to urządzenia, których układ zasilania jest skomplikowany, rozbudowany i bardzo precyzyjny, stąd również bardzo wrażliwy na czynniki zewnętrzne. Składa się m.in. z zasilacza sieciowego i przetwornic na płycie głównej i elementów kooperujących, które służą do zasilania układów płyty i  zewnętrznych urządzeń do niej podłączonych.

Przetwornice wystawiają ściśle ustalone napięcia zasilania do określonych segmentów funkcjonalnych notebooka i urządzeń do niego podłączonych. Tranzystory współpracujące w przetwornicach określane są jako kluczujące. Niektóre przetwornice są uruchamiane od razu w momencie podłączenia zasilacza do gniazda zasilającego, inne zaś są włączane po włączeniu laptopa przyciskiem zasilania.

 

Widać z powyższego, że nawet wyłączony laptop jest narażony na zakłócenia z sieci energetycznej lub LAN (Local Area Network).

Jedną z najczęstszych przyczyn usterek elektrycznych układów laptopa jest poprzez bezpośrednie uderzenie pioruna w sieć elektroenergetyczną, lub indukowanie się napięcia tzw. impulsu elektromagnetycznego, gdy piorun uderzy nośnika sieci energetycznej.

Impuls taki powstaje wskutek wytworzenia przez wyładowanie atmosferyczne o wysokim napięciu impulsowego pola magnetycznego. To pole indukuje z kolei wysokie napięcie we wszystkich pobliskich obwodach energetycznych i urządzeniach elektrycznych (w tym w liniach energetycznych, sieciach telekomunikacyjnych, antenach, transformatorach itp.). Napięcie impulsu w niedalekim obszarze od uderzenia jest na tyle wielkie, że często powoduje poważne uszkodzenia sieci oraz zainstalowanych do tych sieci urządzeń. Może to dotyczyć wszystkich niezabezpieczonych urządzeń elektrycznych w pobliżu. M.in. Central telefonicznych, Routerów oraz komputerów.

 

Jak się uchronić przed przepięciami?

Wiele osób stosuje listwy zasilające mylnie nazywane przeciwprzepięciowymi. Nic bardziej mylnego. Listwa taka ma tylko bezpiecznik i prymitywny filtr przeciwzakłóceniowy. Listwa zabezpieczy tylko instalację elektryczną przed nadmiarowym poborem przez nią prądu. Nie zabezpieczy jednak przed impulsem elektrycznym z sieci energetycznej.

W celu ochrony przed skutkami przepięć wywołanych przez impuls elektromagnetyczny w sieciach elektroenergetycznych stosuje się aparaty elektryczne zwane ochronnikami przepięciowymi. Można zastosować też tzw zasilacze awaryjne UPS z szybkim zabezpieczeniem, jednak najlepszą i sprawdzoną metodą jest odłączenie od komputera wszystkich przewodników (kabli) – zasilających, USB i koniecznie kabli sieciowych LAN.

Straty w laptopach spowodowane przez wyładowania atmosferyczne przeważnie są dosyć poważne. Od spalenia karty LAN i przetwornic wstępnych do całkowitego unicestwienia wszystkich urządzeń wewnątrz komputera. Jeżeli podejrzewasz, że Twój laptop mógł ulec uszkodzeniu w wyniku przepięcia, nie włączaj go ponownie. Odłącz wszystkie przewody i jak najszybciej udaj się do serwisu. Być może jeszcze nie wszystko stracone.

 

.

Warto przeczytać

Jaki Dysk SSD wybrać do laptopa?

Wybór dysku SSD do laptopa to dobre rozwiązanie. Warto w ten sposób poprawić wydajność naszego komputera. Na rynku pojawiło się wiele nowych modeli dysków i producentów, którzy wcześniej nie zajmowali się produkcją dysków SSD.

Windows 7 - koniec wsparcia - co robić?

Użytkownicy znanego i lubianego windowsa 7 otrzymali w ostatnich dniach komunikat o zakończeniu wsparcia. Od 14 stycznia 2020r.  producent tego systemu zaprzestał wsparcia systemu i uaktualnień tego oprogramowania Windows 7.

Mac OS numer 10.11 o nazwie El Capitan

Od października 2015 dostępny jest już najnowszy system operacyjny Mac OS X. Nowa wersja Mac OS ma numer 10.11 i nazwę El Capitan. System jest oparty na poprzedniej platformie (Yosemite) i ma przynieść poprawę wydajności.
W nowym systemie użytkownicy znajdą kilka zmian w wyglądzie. Apple ulepszyło zarządzanie oknami w swoim interfejsie, usprawnione zostały również wbudowane aplikacje oraz wyszukiwarka Spotlight.

Ładowarki bezprzewodowe Qi


Ładowarki bezprzewodowe do smartfonów na rynku są stosunkowo od niedawna. Ładowanie baterii tą metodą jest bardzo wygodne. Niestety w ten typ ładowanie wyposażona jest zaledwie kilkanaście modeli telefonów. Żeby technologia stała się popularna w dalszy rozwój muszą włączyć się czołowi gracze na rynku telekomunikacyjnym.

Dyski do Backupu Archiwizacji danych

Zauważyłeś pewnie ostatnio, że twoja kopia zapasowa w chmurze zajmuje coraz więcej miejsca. Wszyscy kolekcjonują tam zdjęcia, muzykę, filmy Po prostu potrzebujesz już lokalnego urządzenia na backup swoich danych.

Rewolucja w portach USB

Zapowiada się nowa rewolucja związana z technologią USB. Dotyczyć ma oczywiście zasilania. Dokładna specyfikacja USB Power Delivery, czyli w skrócie PD USB została wydana prawie dwa lata temu. Jednakże urządzenia zaprojektowane mające spełniać podane normy mają się pojawić jeszcze w 2014 roku. Teraz nie będzie to tylko przesyłanie danych, ale również energii. Aktualnie typowy port USB zapewnia nam moc o wartości 10 watów, co jest bardzo małym wynikiem. Nowe urządzenia mają przekazywać ich aż 100!

Kontakt

Centrum Napraw Laptopów, Warszawa ul. Opaczewska 43/8

więcej na stronie kontakt.

Godziny otwarcia

Potrzebujesz pomocy: 22 392 86 72

  • Poniedziałek-Piątek: 9:00 do 18:00
  • Sobota: 10-14 Zapraszamy na Opaczewską 43/8 z uszkodzonym laptopem.

Gościmy

Odwiedza nas 16 gości oraz 0 użytkowników.

Koszty napraw

 Cena naprawy laptopa lub tabletu zależy od wielu czynników. Główne to:

  • Koszt zakupu i dostawy części zamiennych
  • Koszt robocizny wynikający z ilości pracy potrzebnej na usunięcie usterki i przetestowanie laptopa po naprawie.