ZAPRASZAMY NA BEZPŁATNĄ WYCENĘ NAPRAWY

zalany laptop? Jak się ratować


Wszystko zależy nie tylko od tego czym i jak mocno zalaliśmy komputer, ale również od bezpośrednich naszych działań zaraz po przygodzie.
Przytoczę tu kilka faktów związanych z zalaniami sprzętu elektronicznego.
- żaden sprzęt elektroniczny nie jest całkowicie odporny na zalania
- żaden producent nie uwzględni nam gwarancji, jeżeli w komputerze są ślady zalania
- żaden komputer nie będzie działał prawidłowo po zalaniu. Jeżeli nawet wysechł i na razie się uruchamia, to jego awaria jest tylko kwestia czasu. Oczywiście jeżeli w odpowiednim czasie nie zostanie poddany procesowi czyszczenia.
- sok pomarańczowy może nieodwracalnie uszkodzić płytę główną nawet w ciągu doby.



Jak już zdarzy się wypadek!
Co my możemy zrobić, żeby zminimalizować uszkodzenia podzespołów?
Nawet laptop kompletnie utopiony w wannie ma szanse wyjść z tego cało jeżeli:
- Natychmiast odłączymy zasilanie (zasilacz i koniecznie bateria).
- Odwrócimy komputer, tak by ciecz miała szanse wypłynąć
- Nie spróbujemy, w żadnym razie, włączać sprzętu
- Bezwzględnie i jak najszybciej udamy się do dobrego serwisu i opowiemy co się stało i jakie czynności zostały już podjęte.
Wykwalifikowany serwis natychmiast podejmie odpowiednie kroki.
•    Po pierwsze trzeba komputer rozłożyć na poszczególne części. Łącznie z dyskiem twardym
•    Po drugie każda część zostanie dokładnie wymyta w specjalnym detergencie w wannie ultradźwiękowej, która działa w oparciu o zjawisko kawitacji. Proces ten polega na stworzeniu wysokiej częstotliwości fal ciśnieniowych, co powoduje implozje milionów pęcherzyków powietrza na powierzchni oczyszczanych przedmiotów - co usuwa wszelkie ślady zanieczyszczeń i osodów. Co ważne po takim wymyciu na elementach elektronicznych nie pozostają osady, które mogą powodować zwarcia i korozję. Najważniejszym jest usunięcie osadów nagromadzonych miedzy wyprowadzeniami układów wielonóżkowych.
•    Po trzecie trzeba laptopa dokładnie wysuszyć i usunąć pozostałości z wyczyszczonej cieczy, oczyścić i zabezpieczyć elementy elektroniczne. W warunkach domowych nie jesteśmy w stanie tego zrobić.
•    Po czwarte trzeba zrobić dokładne pomiary elektroniki. Sprawdzić czy już nie doszło do jakiejś usterki, bo o to nietrudno. Potem odbywają się testy zwarciowe i kolejne pomiary.
•    Po piąte w kolejnej fazie podłącza się płytę główną do specjalistycznego zasilacza, kontrolującego przepływ prądu i wysokość napięcia we poszczególnych obwodach płyty. Dodatkowych pomiarów dokonuje się specjalistycznym oscyloskopem, który wyświetla przebiegi elektryczne w punktach pomiarowych.
•    Jeżeli wszystko jest zgodne z dokumentacją producenta następuje próba włączenie płyty do stanu pełnego zasilania- Full Power On. Jeżeli pomiary nie wyjdą poprawnie, dokonuje się napraw uszkodzonych elementów płyty głównej lub kooperujących z nią podzespołów. Niektóre z nich takie jak klawiatura, czy napęd DVD trzeba czasem obligatoryjnie wymienić, gdyż mogą stwarzać problemy w przyszłości. (Często klawiatury dostają zwarć po paru tygodniach poprawnej pracy od zalania)
Jeżeli jest wszystko w porządku, podłącza się wyczyszczone i sprawdzone podzespoły. Wszystko jest testowane i sprawdzane przez kilkanaście godzin.
Jeżeli sprzęt przejdzie wszystkie testy, może być oddany klientowi. Przeważnie po takim czyszczeniu i sprawdzeniu, komputer nie nosi śladów zalania, i gwarant bez problemu realizuje gwarancję.
Podsumowując, jeżeli zdarzy się przygoda z zalaniem komputera, nie panikuj. Kieruj się poradami zawartymi w tym artykule i pamiętaj, że liczy się czas. Im szybciej pacjent trafi na stół tym większa szansa na uleczenie.

Warto przeczytać

Jaki Dysk SSD wybrać do laptopa?

Wybór dysku SSD do laptopa to dobre rozwiązanie. Warto w ten sposób poprawić wydajność naszego komputera. Na rynku pojawiło się wiele nowych modeli dysków i producentów, którzy wcześniej nie zajmowali się produkcją dysków SSD.

Windows 7 - koniec wsparcia - co robić?

Użytkownicy znanego i lubianego windowsa 7 otrzymali w ostatnich dniach komunikat o zakończeniu wsparcia. Od 14 stycznia 2020r.  producent tego systemu zaprzestał wsparcia systemu i uaktualnień tego oprogramowania Windows 7.

Mac OS numer 10.11 o nazwie El Capitan

Od października 2015 dostępny jest już najnowszy system operacyjny Mac OS X. Nowa wersja Mac OS ma numer 10.11 i nazwę El Capitan. System jest oparty na poprzedniej platformie (Yosemite) i ma przynieść poprawę wydajności.
W nowym systemie użytkownicy znajdą kilka zmian w wyglądzie. Apple ulepszyło zarządzanie oknami w swoim interfejsie, usprawnione zostały również wbudowane aplikacje oraz wyszukiwarka Spotlight.

Ładowarki bezprzewodowe Qi


Ładowarki bezprzewodowe do smartfonów na rynku są stosunkowo od niedawna. Ładowanie baterii tą metodą jest bardzo wygodne. Niestety w ten typ ładowanie wyposażona jest zaledwie kilkanaście modeli telefonów. Żeby technologia stała się popularna w dalszy rozwój muszą włączyć się czołowi gracze na rynku telekomunikacyjnym.

Dyski do Backupu Archiwizacji danych

Zauważyłeś pewnie ostatnio, że twoja kopia zapasowa w chmurze zajmuje coraz więcej miejsca. Wszyscy kolekcjonują tam zdjęcia, muzykę, filmy Po prostu potrzebujesz już lokalnego urządzenia na backup swoich danych.

Rewolucja w portach USB

Zapowiada się nowa rewolucja związana z technologią USB. Dotyczyć ma oczywiście zasilania. Dokładna specyfikacja USB Power Delivery, czyli w skrócie PD USB została wydana prawie dwa lata temu. Jednakże urządzenia zaprojektowane mające spełniać podane normy mają się pojawić jeszcze w 2014 roku. Teraz nie będzie to tylko przesyłanie danych, ale również energii. Aktualnie typowy port USB zapewnia nam moc o wartości 10 watów, co jest bardzo małym wynikiem. Nowe urządzenia mają przekazywać ich aż 100!

Kontakt

Centrum Napraw Laptopów, Warszawa ul. Opaczewska 43/8

więcej na stronie kontakt.

Godziny otwarcia

Potrzebujesz pomocy: 22 392 86 72

  • Poniedziałek-Piątek: 9:00 do 18:00
  • Sobota: 10-14 Zapraszamy na Opaczewską 43/8 z uszkodzonym laptopem.

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość oraz 0 użytkowników.

Koszty napraw

 Cena naprawy laptopa lub tabletu zależy od wielu czynników. Główne to:

  • Koszt zakupu i dostawy części zamiennych
  • Koszt robocizny wynikający z ilości pracy potrzebnej na usunięcie usterki i przetestowanie laptopa po naprawie.