zalany laptop? Jak się ratować
Wszystko zależy nie tylko od tego czym i jak mocno zalaliśmy komputer, ale również od bezpośrednich naszych działań zaraz po przygodzie.
Przytoczę tu kilka faktów związanych z zalaniami sprzętu elektronicznego.
- żaden sprzęt elektroniczny nie jest całkowicie odporny na zalania
- żaden producent nie uwzględni nam gwarancji, jeżeli w komputerze są ślady zalania
- żaden komputer nie będzie działał prawidłowo po zalaniu. Jeżeli nawet wysechł i na razie się uruchamia, to jego awaria jest tylko kwestia czasu. Oczywiście jeżeli w odpowiednim czasie nie zostanie poddany procesowi czyszczenia.
- sok pomarańczowy może nieodwracalnie uszkodzić płytę główną nawet w ciągu doby.
Jak już zdarzy się wypadek!
Co my możemy zrobić, żeby zminimalizować uszkodzenia podzespołów?
Nawet laptop kompletnie utopiony w wannie ma szanse wyjść z tego cało jeżeli:
- Natychmiast odłączymy zasilanie (zasilacz i koniecznie bateria).
- Odwrócimy komputer, tak by ciecz miała szanse wypłynąć
- Nie spróbujemy, w żadnym razie, włączać sprzętu
- Bezwzględnie i jak najszybciej udamy się do dobrego serwisu i opowiemy co się stało i jakie czynności zostały już podjęte.
Wykwalifikowany serwis natychmiast podejmie odpowiednie kroki.
• Po pierwsze trzeba komputer rozłożyć na poszczególne części. Łącznie z dyskiem twardym
• Po drugie każda część zostanie dokładnie wymyta w specjalnym detergencie w wannie ultradźwiękowej, która działa w oparciu o zjawisko kawitacji. Proces ten polega na stworzeniu wysokiej częstotliwości fal ciśnieniowych, co powoduje implozje milionów pęcherzyków powietrza na powierzchni oczyszczanych przedmiotów - co usuwa wszelkie ślady zanieczyszczeń i osodów. Co ważne po takim wymyciu na elementach elektronicznych nie pozostają osady, które mogą powodować zwarcia i korozję. Najważniejszym jest usunięcie osadów nagromadzonych miedzy wyprowadzeniami układów wielonóżkowych.
• Po trzecie trzeba laptopa dokładnie wysuszyć i usunąć pozostałości z wyczyszczonej cieczy, oczyścić i zabezpieczyć elementy elektroniczne. W warunkach domowych nie jesteśmy w stanie tego zrobić.
• Po czwarte trzeba zrobić dokładne pomiary elektroniki. Sprawdzić czy już nie doszło do jakiejś usterki, bo o to nietrudno. Potem odbywają się testy zwarciowe i kolejne pomiary.
• Po piąte w kolejnej fazie podłącza się płytę główną do specjalistycznego zasilacza, kontrolującego przepływ prądu i wysokość napięcia we poszczególnych obwodach płyty. Dodatkowych pomiarów dokonuje się specjalistycznym oscyloskopem, który wyświetla przebiegi elektryczne w punktach pomiarowych.
• Jeżeli wszystko jest zgodne z dokumentacją producenta następuje próba włączenie płyty do stanu pełnego zasilania- Full Power On. Jeżeli pomiary nie wyjdą poprawnie, dokonuje się napraw uszkodzonych elementów płyty głównej lub kooperujących z nią podzespołów. Niektóre z nich takie jak klawiatura, czy napęd DVD trzeba czasem obligatoryjnie wymienić, gdyż mogą stwarzać problemy w przyszłości. (Często klawiatury dostają zwarć po paru tygodniach poprawnej pracy od zalania)
Jeżeli jest wszystko w porządku, podłącza się wyczyszczone i sprawdzone podzespoły. Wszystko jest testowane i sprawdzane przez kilkanaście godzin.
Jeżeli sprzęt przejdzie wszystkie testy, może być oddany klientowi. Przeważnie po takim czyszczeniu i sprawdzeniu, komputer nie nosi śladów zalania, i gwarant bez problemu realizuje gwarancję.
Podsumowując, jeżeli zdarzy się przygoda z zalaniem komputera, nie panikuj. Kieruj się poradami zawartymi w tym artykule i pamiętaj, że liczy się czas. Im szybciej pacjent trafi na stół tym większa szansa na uleczenie.