Odzyskiwanie danych z telefonu. Zabezpieczenie danych w smarfonie
Uszkodził Ci się telefon, straciłeś dostęp do kontaktów, danych, zdjęć, zdarzyło Ci się przez przypadek usunąć zdjęcia z telefonu.
Problem utraty Danych z urządzeń przenośnych jest o tyle poważny, że często w telefonie mamy nie tylko osobiste informacje, zdjęcia czy filmy, ale często przechowujemy służbowe, biznesowe dane, które mogą być bardzo wrażliwe dla firmy. Dotyczy to szczególnie smartfonów zsynchronizowanych z firmową pocztą, systemem obiegu dokumentów, kalendarzem, czy książką adresową, kalendarza itp.
Jeszcze nie wszystko stracone. Są sposoby pozwalające odzyskać skasowane zdjęcia z telefonu czy komputera pod warunkiem, że na ich miejsce nie zostały nadpisane inne dane.
Komputery z Windows czy telefony z systemem Android nie usuwają natychmiast plików. Czasem są one w pamięci dopóki nie nagrasz na urządzenie nowych plików w tym samym miejscu. Konieczne jest znalezienie danych i odbudowanie plików. Innymi słowy należy odzyskać skasowane pliki. Nie ma cudów – nie zawsze wszystko jest możliwe.
Największy problem występuje kiedy zostanie uszkodzona, bądź skasowana pamięć wewnętrzna telefonu. W pamięci tej, instalowane są aplikacje i ich dane. Pamięć ta także przechowuje dane, takie jak wiadomości tekstowe, kontakty utworzone lub zsynchronizowane z telefonem, wiadomości, ustawienia konta itd.
Pamięcią tą zarządza i nadzoruje bezpośrednio sam telefon, ponieważ zawiera ona informacje osobiste. Po podłączeniu telefonu do komputera pamięć ta nie jest dostępna z komputera z poziomu użytkownika.
Jedynym rozwiązaniem, aby taki telefon zmusić do podłączenia jako dysk jest zrootowanie Androida, czyli uzyskanie specjalnych uprawnień. Nie jest to łatwa czynność i nie zalecamy użytkownikom robić tego samodzielnie. Często kończy się to uszkodzeniem telefonu, utratą gwarancji i jeszcze większej ilości danych. Zrootowaać telefon polecamy wykonywać zawsze w serwisie zajmującym się profesjonalnym odzyskiem danych i naprawą telefonów komórkowych.
Najprostszą i najtańszą metodą ochrony Danych jest wykonywanie co kilka dni kopii zapasowej. Wtedy ewentualne niepowetowane straty będą znacznie mniejsze.
Inną możliwością utraty Danych są ataki cyberprzestępców. Tutaj odzyskanie utraconych lub zakodowanych Danych jest prawie niemożliwe.
Oto kilka wskazówek, które w znacznym stopniu zapewnią Twoim danym bezpieczeństwo i ochronę przed cyberatakami.:
• Zawsze zabezpieczaj urządzenie hasłem – w niepowołanych rękach Twój telefon łatwo może stać się źródłem newralgicznych danych czy narzędziem przestępstw
• Korzystaj tylko z oficjalnych kanałów dystrybucji aplikacji – łatwo ściągnąć z przypadkową aplikacją wirusa, który roześle nasze dane do nieautoryzowanych odbiorców.
• Sprawdzaj wydawcę i reputację każdej aplikacji, którą ściągasz. Bardzo często inni użytkownicy już przetestowali na własnej skórze zagrożenia jakie niesie aplikacja i nie polecają jej.
• Kiedy instalujesz aplikacje, sprawdź jakich pozwoleń od Ciebie żąda. – Po co nawigacji dostęp do Twoich plików, zdjęć czy informacji osobistych. To powinno wzbudzić Twoją czujność
• Zainstaluj program chroniący urządzenie przed złośliwym oprogramowaniem.- Coraz więcej na rynku pojawia się programów antywirusowych na urządzenia przenośne.
• Kiedy łączysz się z publiczną siecią bezprzewodową, odznacz pole „automatycznych połączeń w przyszłości”. - Opcja ta może sprawić, że Twój telefon będzie automatycznie łączyć się sieciami pirackimi o podobnej nazwie, i ataków na Twoje urządzenie