Jak znaleźć dobry kurs obsługi komputera?
Korzystanie z komputera to dzisiaj taka umiejętność, którą powinien posiadać niemal każdy. Nie wchodząc w podziały w zakresie poziomu zaawansowania czy jakichkolwiek wyszczególnionych ścieżek takiej kompetencji, nie sposób zaprzeczyć temu, że po prostu komputery są dzisiaj obecne wszędzie, co niejako czyni umiejętność ich obsługi czymś oczywistym, wpisanym w codzienne funkcjonowanie.
O ile przedstawiciele młodszego pokolenia, z racji większej chłonności wiedzy, sami rozgryzają obsługę komputera, wspierani także przez zajęcia w szkole i to już na etapie wczesnej podstawówki, u osób starszych, w przedziale 40+, nie jest to już dzisiaj takie oczywiste. W ich przypadku, wszystko zależy od tego, kto jakie wykształcenie pobrał w ciągu życia.
Kurs kursowi nierówny, czyli precyzujmy swoje potrzeby.
Obsługa komputera, jest dzisiaj pojęciem tak szerokim i różnorodnym, że wprost nie ma możliwości ujednolicenia kursów do jednej kategorii. Obsługa może bowiem polegać na podstawowym poruszaniu się po środowisku Windows, ale też dotyczyć bardziej szczegółowych zagadnień, związanych z programami graficznymi, biurowymi i masą innych, co też zalicza się do kategorii pojęciowej „obsługa komputera”. To jest więc pierwsze kryterium, pomagające w dokonaniu wyboru. Druga sprawa, powody korzystania z kursu.
Jeśli szukamy narzędzia kursowego, które ma nam otworzyć oczy na pewne działania i na którym mamy się nauczyć obsługi w zakresie obszaru X działania z komputerem, możemy skorzystać z różnych darmowych lub dofinansowanych narzędzi.
Jeżeli natomiast celem naszym jest odbycie kursu, gwarantującego zdobycie profesjonalnie udokumentowanych, certyfikowanych kwalifikacji, poszukiwania będą już trudniejsze, bo będziemy musieli znaleźć firmę, w której program najbardziej będzie odpowiadać naszemu zapotrzebowaniu.
Dobry kurs to taki, który przede wszystkim będzie stawiać na praktyczny aspekt obcowania z danym zagadnieniem. Przecież broszury i kserówki, nie załatwią sprawy tak, jak bezpośrednia możliwość doświadczenia, wzięcia udziału w danym procesie i wejścia w interakcję z danym narzędziem/środowiskiem komputerowym. Wtedy, nie tylko będziemy w stanie na bieżąco konfrontować nabytą wiedzę z różnymi warunkami jej wykorzystania, ale po prostu – szybciej i sprawniej nabierzemy biegłości w pracy z danym narzędziem/programem/środowiskiem komputerowym. To niezaprzeczalne.
Warto w tej sytuacji pamiętać, że głównym kryterium wyboru kursów, absolutnie nie powinna być cena za uczestnictwo w nim. Bardziej skupmy się na programie, renomie firmy i takich kwestiach, które naprawdę będziemy w stanie porównać ze swoim poziomem zaawansowania.